Multimedia

Pamiętajcie Grudzień...

Zainstaluj wtyczkę FLash'a aby zobaczyć odtwarzacz.

Pamiętajcie Grudzień…
Scenariusz i reżyseria: Janusz Marszalec. Zdjęcia: Marcin Jamrógiewicz, Sławomir Witek. Montaż: Marcin Jamrógiewicz. Muzyka: Piotr Szerszeń. Rok produkcji: 2005.

Pamiętajcie Grudzień… nie jest sentymentalną opowieścią o ofiarach zrywu 1970 r. W filmie biorą udział uczestnicy wydarzeń. „Zobaczyłem, jak ludzie wokół mnie padają. Poczułem, że dech mi zapiera. Zemdlałem. Leżąc na stole operacyjnym, zobaczyłem z lewej strony dziurki, malutkie wloty z przodu ciała. Naliczyłem ich pięć” – opowiada Adam Gotner, który przyszedł na wiadukt przy stacji Gdynia Stocznia 17 grudnia.

Arkadiusz Rybicki był w tym czasie uczniem liceum położonego obok stoczni im. Lenina w Gdańsku. Uciekł ze szkoły i przyłączył się do robotników. Wspomina, co widział. Andrzej Gwiazda uczestniczył w szturmie na KW PZPR w Gdańsku. Przytacza dramatyczne i anegdotyczne sceny.
Widz poznaje przyczyny wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu Gdańskim, ich dramatyczny przebieg oraz – co ważne – konsekwencje, sięgające roku 1980. Nie były one dotąd tematem publikacji historycznych.
Scenariusz napisał Janusz Marszalec. Wykorzystał archiwalne nagrania filmowe Wojciecha Jankowskiego z 1970 r., nagrania rozmów funkcjonariuszy SB oraz dokumenty ze zbiorów IPN, które odkrywają kulisy wielkiej esbeckiej operacji „Jesień 70”. Miała ona wykorzenić pamięć o Grudniu ze świadomości Polaków. Dynamizmu filmowi dodają sceny w wykonaniu Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych. Film zrealizowała Akademicka Telewizja Edukacyjna Uniwersytetu Gdańskiego. Trwa 42 minuty.

Michał Sempołowicz

Film został załączony do Biuletynu IPN nr 11-12/2006